Kompletní Průvodce Kolageny od Expertů: Porovnání a Recenze Nejlepších Kolagenových Produktů na Pleť, Klouby a Vlasy


Jak vybrat ten správný, abyste dosáhli dokonalého vzhledu a ušetřili tisíce?

 

Výběr správného kolagenového produktu

V našem úplném průvodci nejlepšími kolageny na plet odhalujeme, jak vybrat ten správný produkt pro dosažení dokonalého vzhledu.

Na trhu je široký výběr kolagenových doplňků stravy, což může být matoucí. Různí výrobci nabízejí odlišné typy kolagenu (rybí, hovězí, vepřový), a v různých denních dávkách (2 g, 5 g, 10 g apod.) a každý z nich tvrdí, že jejich kolagen je nejlepší.

Náš článek se touto problematikou zabývá a poskytuje přehledné a užitečné informace, které vám pomohou udělat informované rozhodnutí.
Zaměříme se na důvody užívání kolagenu a další látky, které by mohly být pro vás přínosné. Dále se podíváme na hodnocení různých kolagenových beauty nápojů a ukážeme vám, jaká kritéria byste měli při výběru zohlednit. A nakonec představíme naše závěry a doporučení, které vám pomohou vybrat správný kolagenový produkt pro vás.

Expertní Rozbor: Srovnání Provedeno pod Bedlivým Okem Odborníků

MUDr. Dana Maňasková

Absolventka magisterského studia medicíny na 2. LF UK. Má 17 let praxe v medicíně s mezinárodními zkušenostmi a praxí v oblasti diabetologie, fyzioterapie a klinické biochemie. Dlouholetá školitelka a poradkyně v oblasti výživy a specialistka na preventivní medicínu a lymfologii.
https://medicinman.cz/

RNDr. Michaela Bebová

Biochemička, absolventka PřF UK v Praze. Více jak 15 let se pohybuje v oblasti výživy a zdravého životního stylu. Píše, školí, lektoruje a praktikuje poradenství v oblasti výživy a doplňků stravy. Bojuje proti mediálním bublinám a dezinformacím a snaží se jít cestou zdravého selského rozumu a opravdových poznatků.

Shrnutí: Podle stanovených kritérií, založených na množství kolagenu a aktivních látkách, jsou nejlépe hodnocené kolagenové výrobky na vaší pleť, vlasy a nehty následující:

1. místo

WETYZO Beauty Drink Kolagen

Nejlépe hodnocený kolagen na trhu díky své komplexnosti a široké škále aktivních látek, který pořídíte za 869 Kč

2. místo

Sedmikráska ORLING

S cenou 1 798 Kč po přepočtu na 30 denní dávkování.

3. místo

Dr.Max Collagen

Dostupný za 799 Kč, nabízí menší množství aktivních látek.

Přečte si níže, co je důležité zvážit, před koupi Kolagenu a jak jsme přistupovali k hodnocení

21 nejlepších kolagenů na pleť

 1. místo WETYZO Beauty Drink Kolagen 869 Kč (v testu 25 bodů)
 2. místo SEDMIKRÁSKA ORLING 1 798 Kč (v testu 19 bodů)
 3. místo Dr.Max Collagen 799 Kč (v testu 13 bodů)
 4. místo MyProtein  Kolagen 999 Kč (v testu 12,5 bodů)
 5. místo Venira premium 979 Kč (v testu 12,5 bodů)
 6. místo Warrior Lady 400 Kč (v testu 12,5 bodů)
 7. místo Garden of Life Collagen 1 349 Kč (v testu 12 bodů)
 8. místo KK Kolagen 1590 Kč (v testu 11,5 bodů)
 9. místo Biomedica kolagen 695 Kč (v testu 9,5 bodů)
 10. místo Natural Protein Kolagen 1 151 Kč (v testu 8,7 bodů)
 11. místo Collagen Hyaluro 400 Kč (v testu 7,5 bodů)
 12. místo Collavio 899 Kč (v testu 7 bodů)
 13. místo Biomedix Collagen plus 1 090 Kč (v testu 6,5 bodů)
 14. místo Dermo Collagen 959 Kč (v testu 6,5 bodů)
 15. místo Collagen repair matrix 637 Kč (v testu 6 bodů)
 16. místo SKINNY Collagen 890 Kč (v testu 5,5 bodů)
 17. místo COLLAMEDIC 790 Kč (v testu 5 bodů)
 18. místo Collalloc 575 Kč (v testu 3,3 bodů)
 19. místo Inca Collagen 1 100 Kč (v testu 3 bodů)
 20. místo Osloskinlab 1 607 Kč (v testu 2,5 bodů)
 21. místo HillVital Kolagen 639 Kč (v testu 1,72 bodů)

Od zdroje k produktu: Výrobci kolagenových surovin

Než začneme hodnotit jednotlivé výrobce kolagenových beauty nápojů, je důležité se zmínit o nezbytné roli, kterou zastávají výrobci suroviny kolagenu. Tito kritičtí aktéři stojí u základů výrobního procesu, jelikož jsou zodpovědní za poskytování surového kolagenu potřebného pro produkci kolagenových doplňků stravy. Tito výrobci získávají, zpracovávají a dodávají kolagen pro další výrobu doplňků stravy jež vidíme na pultech obchodů.

Tito výrobci hrají klíčovou roli v kvalitě a účinnosti konečného produktu. Většina těchto společností provádí vlastní výzkum a klinické studie, které potvrzují účinnost jejich kolagenu a doporučené dávkování. To je jedním z hlavních faktorů, které ovlivňují kvalitu a účinnost konečných kolagenových produktů.

Mezi ně patří například:

 1. Rousselot Inc.
 2. Nitta Gelatin
 3. Weishardt International
 4. Gelita AG
 5. Holista Colltech Ltd.
 6. Evonik Industries AG
 7. Lapi Gelatine S.p.a.
 8. Connoils

 

Proč kolagen není jen o kolagenu: Důvody užití a důležitost dalších látek

Pokud si klade za cíl zlepšit kondici pleti, vlasů, nehtů a kloubů, kolagen je jen částí řešení. Je důležité nejen zvolit kolagen, ale také zahrnout do své stravy další látky.
Tyto látky mají podporovat syntézu kolagenu a zároveň dodávat další živiny, které jsou klíčové pro zdraví a krásu pleti, vlasů, nehtů a kloubů.

Vaše krása a zdraví nejsou otázkou jediného doplňku, ale harmonického spojení různých živin, které společně podporují vaše tělo v jeho přirozených procesech obnovy a regenerace.

Přehled látek pro syntézu kolagen

 1. Vitamin C: Je nezbytný pro hydroxylaci aminokyselin prolinu a lysinu, což jsou klíčové kroky v tvorbě kolagenu. Bez vitaminu C se kolagen nemůže správně formovat, což vede k nedostatku kolagenu a může způsobit zdravotní problémy jako je skorbut.
 2. Zinek: Je důležitý pro aktivitu enzymu, který je nezbytný pro křížové vazby kolagenu, což je klíčový proces pro tvorbu silného a odolného kolagenu.
 3. Měď: Tento minerál je důležitý pro aktivitu lysyloxidázy, enzymu, který je nezbytný pro křížové vazby kolagenu a elastinu.

Zdroj: 7 - 12

Nicméně, pokud je vaším cílem komplexní péče, která zahrnuje nejen zdraví vaší pleti, ale také vlasů a nehtů, je nezbytné vybrat doplněk, který obsahuje další aktivní složky mimo ty, které jsou uvedeny výše. Tyto další složky by měly napomáhat celkovému zdraví a vitalitě vaší pleti, vlasů a nehtů.

Příklad některých látek, které nejsou přímo zapojeny do syntézy kolagenu, ale hrají důležitou roli v podpoře zdraví pokožky a kolagenového systému.

 1. Vitamin A: Podporuje produkci kolagenu tím, že podporuje diferenciaci keratinocytů, což jsou buňky, které produkují keratin - hlavní protein v naší pokožce, vlasech a nehtech. Také pomáhá regulovat růst a vývoj buněk, což může přispět k udržení zdravého kolagenového systému.

 2. Vitamin E: Pomáhá chránit kolagen a elastin v kůži před poškozením sluncem a může podporovat tvorbu kolagenu. Tento vitamin je také antioxidant, který pomáhá chránit buňky před škodlivými volnými radikály.

 3. Kyselina hyaluronová: Tato látka, která se přirozeně vyskytuje v těle, pomáhá udržovat hydrataci a pružnost kůže a může podporovat tvorbu a udržení kolagenu. Kyselina hyaluronová může pomoci zvýšit produkci kolagenu tím, že pomáhá udržovat hydratované prostředí, které je příznivé pro syntézu kolagenu.

 4. B-komplex vitamíny: Některé B vitamíny, jako je niacin (B3), panthenol (B5) a biotin (B7), jsou známy tím, že podporují zdraví pokožky, vlasy a nehty. Niacin například podporuje cirkulaci v pokožce, panthenol je známý svými hydratačními vlastnostmi a biotin je důležitý pro zdraví vlasů a nehtů.
 5. Resveratrol: Je to silný antioxidant, který se nachází v hroznovém vínu a některých bobulovinách, a který se ukázal jako ochrana pokožky před poškozením UV zářením a podporuje produkci kolagenu.
 6. Síra: Síra je základním stavebním kamenem keratinu, proteinu, který je důležitý pro zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Síra může také pomoci podporovat zdraví a pružnost kolagenu.
 7. Keratin: Tento protein je základní složkou pokožky, vlasů a nehtů. Doplňky keratinu se ukázaly jako účinné pro zlepšení struktury a vzhledu vlasů a nehtů
  a další.
  Zdroj: 13-19

Doporučená dávka kolagenu, co je ideální?

Klíčem k výběru ideálního produktu je zvážení optimálního dávkování kolagenu, které závisí na individuálních potřebách. Doporučená dávka hydrolyzovaného kolagenu (kolagenových peptidů) se pohybuje mezi 2,5 a 15 gramů denně, přičemž 10 gramů denně se často považuje za efektivní pro zlepšení zdraví pleti, vlasů a kloubů.

Zdroj: 1-6

Hodnocení kolagenových beauty nápojů

Oproti jiným testům jsme k hodnocení nejlepších kolagenových Beauty doplňků stravy přistoupili objektivně. 
Stanovili jsme kritéria a snažili se získat co nejvíce informací pro celkové vyhodnocení. 

Pro naše hodnocení jsme zvolili dávkování 10 000 mg kolagenu jako denní dávku. Vzhledem k tomu, že většina výrobců prodává kolagen jako beauty produkt pro krásu, zahrnuli jsme do hodnocení i podpůrné látky, které napomáhají řešit problémy s pletí, vlasy a nehty.

Pro ty, kdo by měli námitky ohledně hodnocení založeného na 10 000 mg, je možné náš test přizpůsobit a přepočítat jej na základě denní dávky 2 500 mg nebo 5 000 mg kolagenu. U produktů obsahujících 10 000 mg kolagenu vám balení při přepočtu vydrží na 2 nebo 4 měsíce. Přemýšlejte tedy, proč byste měli utrácet stejnou částku, nebo dokonce více, za produkty s pouhými 2 500 mg nebo 5 000 mg kolagenu, namísto produktu s 10 000 mg kolagenu.

Hodnotící kritéria

Při hodnocení jsme postupovali následovně: Za každý 1 gram kolagenu jsme udělili jeden bod a za každou aktivní látku 0,5 bodu. Tímto způsobem jsme získali přehledný systém hodnocení, který nám umožnil srovnat jednotlivé produkty na trhu.

Závěr

Tento systém hodnocení vám pomůže lépe porovnat nabídku kolagenů na trhu a najít ten nejlepší produkt pro vaše individuální potřeby.

Na dnešním trhu existuje mnoho výrobců, kteří se pokoušejí zaujmout zákazníky prostřednictvím různých tvrzení a marketingových triků. Důležité je soustředit se na kvalitu produktu, jeho účinnost a důkazy podporující tvrzení výrobce. Nezapomínejte také zohlednit cenu produktu ve vztahu k jeho obsahu a dávkování kolagenu, abyste získali co nejlepší hodnotu za své peníze.

V konečném důsledku je důležité si uvědomit, že kolagenové beauty nápoje jsou jen jedním z nástrojů, které mohou pomoci zlepšit stav pleti, vlasů a nehtů. Je také důležité vést zdravý životní styl, jíst vyváženou stravu bohatou na živiny a vitamíny, pravidelně cvičit a dostatečně spát, aby vaše tělo mohlo optimálně fungovat a regenerovat.

1. místo

WETYZO Beauty Drink Kolagen

Nejlépe hodnocený kolagen na trhu díky své komplexnosti a široké škále aktivních látek.

Výhody:
 • Denní dávka 10 g kolagenu (mořský a hovězí) 
 • 30 aktivních látek, rozděleny na ty, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu, a ty, které přispívají k výživě vlasů, nehtů a pleti
 • GRASS-FED kolagen 
 • Nízká molekulová hmotnost kolagenu (dipeptidy a tripeptidy)
 • Forma prášku umožňuje libovolné dávkování
 • Minerální látky v organické formě
Nevýhody:
 • Žádné
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, MSM, Hydrolyzovaný keratin, elastin, Vitamíny A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, biotin, vitamín C,vitamin D3, L-cystein, L-methionin, L-tyrosin, kopřiva, Astaxanthin, Saw palmetto, přeslička rolní (křemík), inositol, železo, zinek,  PABA, mangan, selen, měď

2. místo

Sedmikráska ORLING

Druhé místo obsadil výrobek od společnosti SEDMIKRÁSKA ORLING. V denní dávce naleznete 10 g kolagenu, stejně jako u WETYZO kolagenu, a celkem 18 aktivních látek.

Výhody:
 • Denní dávka 10 g kolagenu (vepřový) 
 • 18 aktivních látek, rozděleny na ty, které podporují přirozenou tvorbu kolagenu, a ty, které přispívají k výživě vlasů, nehtů a pleti
 • Forma prášku umožňuje libovolné dávkování
 • Minerální látky v organické formě
Nevýhody:
 • Vysoká cena 1 798 Kč za balení na jeden měsíc
 • Sladidlo sukralóza
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, Vitamíny A, B6, B9, B12, biotin, vitamín C, vit. E, vit. D3, přeslička rolní (křemík), zinek, mangan, selen, měď, fytoceramidy, ostropestřec, sedmikráska,

3. místo

Dr.Max Collagen

Na 3 místě se umístil výrobek od Dr.Max. Pro kompletní péči a maximální efekt je však doporučeno doplnit tento kolagen o další aktivní látky, které celkově podporují zdraví a vitalitu vaší pleti, vlasů a nehtů.

Výhody:
 • Denní dávka 10 g kolagenu (vepřový) 
 • Forma sáčků, lze vzít jednotlivé dávky všude s sebou
 • Minerální látky v organické formě
Nevýhody:
 • Málo aktivních látek, které jsou primárně určeny na podporu tvorby kolagenu
 • Pro komplexní péči o vlasy, nehty a plet je třeba dokoupit další doplňky
 • Sladidlo sukralóza
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, biotin, vitamín C, zinek, mangan

4 - 6. místo

MyProtein Kolagen

Tyto tři výrobky získaly identické bodové hodnocení, ale díky našemu hodnocení komplexnosti výrobků jsme je seřadili takto. MyProtein Kolagen nabízí 5 000 mg mořského kolagenu a celkem 15 aktivních látek, což ho řadí na pomyslné čtvrté místo.

Výhody:
 • Mořský kolagen
 • Tekutá forma, lze vzít jednotlivé dávky všude s sebou
Nevýhody:
 • Cena, měsíční balení stojí 2 498 Kč
 • Sladidlo Acesulfam-K
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, Vitaminy A, B3, B5, B6, Biotin, B9, B12 vit C, Zinek  Vit.K, vit.E, D3 selen a hořčík

4 - 6. místo

Venira premium kolagen

Tyto tři výrobky získaly identické bodové hodnocení, ale díky našemu hodnocení komplexnosti výrobků jsme je seřadili takto. Denní dávka obsahuje 8 000 mg vepřového kolagenu a 9 aktivních látek.

Výhody:
 • Denní dávka 8 g kolagenu (vepřový) 
 • Forma prášku umožňuje libovolné dávkování
 • Velký výběr příchutí
 • Minerální látky v organické formě
Nevýhody:
 • Málo aktivních látek
 • Pro komplexní péči o vlasy, nehty a plet je třeba dokoupit další doplňky
Aktivní látky

kyselina hyaluronová, B2, B3, B6, Biotin, vit C, Zinek a selen

4 - 6. místo

Warrior Lady Beauty drink

Tyto tři výrobky získaly identické bodové hodnocení, ale díky našemu hodnocení komplexnosti výrobků jsme je seřadili takto.
Warrior Lady drink má nejvyšší denní dávku kolagenu - 16 500 mg a 5 aktivních látek.
Navíc nabízí kombinaci dvou typů kolagenu - mořského a hovězího - za příznivou cenu.
Avšak jeho komplexnost není srovnatelná s předchozími výrobky.

Výhody:
 • Denní dávka 16,5 g kolagenu (mořský, hovězí) 
 • Forma prášku umožňuje libovolné dávkování
Nevýhody:
 • Málo aktivních látek
 • Pro komplexní péči o vlasy, nehty a plet je třeba dokoupit další doplňky
Aktivní látky

kyselina hyaluronová, vit C, extrakt z hroznů a brusinky 

7. místo

Garden of Life Collagen

Denní dávka tohoto produktu obsahuje 11 000 mg hovězího kolagenu a 4 aktivní látky.
Cena za měsíční balení činí 1 349 Kč, což je opět vyšší částka.

Výhody:
 • Denní dávka 11 g kolagenu (hovězí) 
 • Forma prášku umožňuje libovolné dávkování
Nevýhody:
 • Málo aktivních látek
 • Pro komplexní péči o vlasy, nehty a plet je třeba dokoupit další doplňky
 • Vyšší cena 1 349 Kč
Aktivní látky

kolagen, Biotin, Vitamin C, Křemík

8. místo

KK Kolagen

Tento výrobek nabízí denní dávku 5 000 mg vepřového kolagenu a 13 aktivních látek. Zařazuje se mezi komplexnější produkty. Jeho devízou je vysoká cena - měsíční balení stojí 1 590 Kč.

Výhody:
 • 13 aktivních látek
 • Forma sáčků, lze vzít jednotlivé dávky všude s sebou
Nevýhody:
 • Sladidlo sukralóza 
 • Vysoká cena 
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, Vitamíny  B1, B2, B3, B5, biotin, B9, B12, vitamín C, zinek, vitamin E, hořčík

9. místo

Biomedica kolagen

Tento produkt obsahuje denní dávku 5 000 mg mořského kolagenu a 9 aktivních látek.
Měsíční balení je k dostání za příznivou cenu 695 Kč.

Výhody:
 • Mořský kolagen
 • Forma sáčků, lze vzít jednotlivé dávky všude s sebou
Nevýhody:
 • Sladidlo sukralóza 
 • Pro komplexní péči o vlasy, nehty a plet je třeba dokoupit další doplňky
Aktivní látky

kolagen, kyselina hyaluronová, vitamin C, zinek, vitamin E, mangan, měď, tryptophan, L-Lysin

 1. místo - Natural Protein Kolagen
  V denní dávce najdete 7 200 mg mořského a hovězího kolagenu a 3 aktivní látky. Měsíční balení stojí 1 151 Kč.
  Aktivní látky: kolagen, kyselina hyaluronová a vitamín C
 2. místo - Collagen Hyaluro
  Tento výrobek nabízí denní dávku 4 000 mg mořského a hovězího kolagenu a 7 aktivních látek.
  Aktivní látky: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamín C, biotin, vápník, D3, bromelain
 3. místo - Collavio
  V denní dávce najdete 5.000 mg mořského kolagenu a 4 aktivní látky.
  Aktivní látky: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamin C, zinek
 4. - 14. místo - Biomedix Collagen plus a Dermocollagen
  Výrobky Biomedix Collagen Plus a Dermo Collagen obsahují mořský kolagen, ale liší se v jeho množství.
  Biomedix Collagen Plus poskytuje 5 000 mg kolagenu v denní dávce, zatímco Dermo Collagen jen 2 500 mg. Dermocollagen se vyznačuje širší paletou aktivních látek, celkem 7, oproti 3 u Biomedix Collagen Plus.
  Tento rozdíl zahrnuje následující složky:
  Aktivní látky Biomedix Collagen: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamín C
  Aktivní látky Dermocollagen: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamin C, zinek, Vitamin B, Biotin, hořčík
 5. místo - Collagen repair matrix
  V denní dávce Collagen Repair Matrix naleznete 3 000 mg hovězího kolagenu a šest aktivních látek. Rozdíl mezi tímto produktem a Dermo Collagenem je zanedbatelný. Ačkoli cenu do hodnocení nezapočítáváme, neboť jde o otázku osobních preferencí, Collagen Repair Matrix nám připadá zajímavější než Dermocollagen díky měsíčnímu balení za 637 Kč.
  Aktivní látky: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamin C, zinek,vitamin B2, selen
 6. místo - SKINNY Collagen
  V denní dávce najdete 2 500 mg vepřového kolagenu a 6 aktivních látek.
  Aktivní látky: kolagen, Vitamin B2, B3, biotin, vitamin C a zinek
 7. místo - COLLAMEDIC
  Collamedic nabízí v denní dávce 5 000 mg mořského kolagenu, ale neobsahuje žádné další aktivní látky.
  Ačkoliv kolagen sám přispívá ke zlepšení stavu pokožky, je potřeba jeho účinky podpořit dalšími aktivními látkami.
  Aktivní látky:0
 8. místo - Collalloc
  Collalloc obsahuje v denní dávce 3 300 mg mořského kolagenu a žádné další aktivní látky.
  Význam navýšení o 300 mg kolagenu není zcela jasný.
  Nicméně měsíční balení Collallocu stojí 575 Kč, což je ve srovnání s Inca Collagenem poloviční cena.
  Aktivní látky: 0
 9. místo - Inca Collagen
  V denní dávce najdete 3.000 mg mořského kolagenu a 0 aktivních látek.
  Tak jak jsme psali u Collalloc kolagen, tohle balení dražší a vyjde vás na 1.100 Kč. Druh kolagenu je stejný a za nás pokud byste se rozhodovali mezi těmito výrobky je lepší volbou Collacoc.
  Aktivní látky: 0
 10. místo - Oslo Skinlab
  V denní dávce Oslo Skinlab naleznete 2 500 mg hovězího kolagenu a žádné další aktivní látky.
  Podmínky hodnocení Cosmopolitan Beauty nejsou známy, avšak podle výsledků se tento kolagen umístil na 20. pozici.
  Dle našeho názoru nedosahuje kvalit konkurenčních produktů.
  Měsíční balení stojí 1 098 Kč (pouze 1 nákup 784 kč), avšak pokud nejste pravidelným odběratelem, cena za měsíční dávku činí 1 569 Kč.
  Aktivní látky: 0
 11. místo - HillVital Kolagen
  Denní dávka HillVital Kolagenu (2 kapsle) obsahuje pouhých 720 mg hovězího kolagenu a 2 aktivní látky.
  Podle výsledků hodnocení i našeho názoru jde o největší zklamání.
  Výrobek nelze považovat za kolagenový doplněk, natož za komplexní podporu pleti, vlasů a nehtů.
  Cena za měsíční dávku činí 639 Kč, což je (ironicky) velmi "výhodné".
  Aktivní látky: kolagen, kyselina hyaluronová, vitamín C 

Tabulku s podrobným srovnáním a výsledky naleznete zde.

 1. Proksch, E., Segger, D., Degwert, J., Schunck, M., Zague, V., & Oesser, S. (2014). Oral supplementation of specific collagen peptides has beneficial effects on human skin physiology: a double-blind, placebo-controlled study. Skin Pharmacology and Physiology, 27(1), 47-55. Tato studie prokázala, že denní dávka 2,5 g a 5 g kolagenových peptidů zlepšila pružnost, hydrataci a strukturu kůže.
 2. Zdzieblik, D., Oesser, S., Baumstark, M. W., Gollhofer, A., & König, D. (2015). Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomised controlled trial. The British Journal of Nutrition, 114(8), 1237-1245. Tato studie zkoumala účinky 15 gramů kolagenu denně na svalovou sílu a tělesné složení u starších mužů se sarkopenií.
 3. Clark, K. L., Sebastianelli, W., Flechsenhar, K. R., Aukermann, D. F., Meza, F., Millard, R. L., ... & Albert, A. (2008). 24-Week study on the use of collagen hydrolysate as a dietary supplement in athletes with activity-related joint pain. Current Medical Research and Opinion, 24(5), 1485-1496. Tato studie ukázala, že denní dávka 10 gramů hydrolyzovaného kolagenu po dobu 24 týdnů zlepšila kloubní bolest a pohyblivost u sportovců.
 4. Zdzieblik, D., Oesser, S., Gollhofer, A., & König, D. (2017). Improvement of activity-related knee joint discomfort following supplementation of specific collagen peptides. Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism, 42(6), 588-595. Tato studie zkoumala účinky 10 gramů specifických kolagenových peptidů denně po dobu 12 týdnů na aktivitu související s nepohodlím v kolenním kloubu u sportovců. Výsledky ukázaly značné zlepšení v kolenním kloubu.
 5. Schunck, M., Zague, V., Oesser, S., & Proksch, E. (2015). Dietary Supplementation with Specific Collagen Peptides Has a Body Mass Index-Dependent Beneficial Effect on Cellulite Morphology. Journal of Medicinal Food, 18(12), 1340-1348. Tato studie se zaměřila na účinky 2,5 g a 5 g kolagenových peptidů na celulitidu a její morfologii. I když dávka 10 gramů nebyla zkoumána přímo, výsledky naznačují, že vyšší dávky kolagenu mohou mít pozitivní účinky na strukturu pokožky.
 6. Ohara H, Ito K, Iida H, Matsumoto H. Improvement in the moisture content of the stratum corneum following 4 weeks of collagen hydrolysate ingestion. Nippon Shokuhin Kogaku Kaishi 2009; 56:137-145
 7. Vitamin C: Studie z roku 2015 publikovaná v "Nutrients" uvádí, že vitamin C je klíčový pro syntézu kolagenu a že nedostatek vitaminu C může vést k poruchám ve tvorbě kolagenu.
 8. Vitamin A: Tato studie z roku 2017 z "The Journal of Investigative Dermatology" uvádí, že vitamin A stimuluje produkci kolagenu.
 9. Vitamin E: Výzkum publikovaný v "Skin Pharmacology and Physiology" v roce 2011 ukázal, že vitamin E může chránit kůži a podporovat tvorbu kolagenu.
 10. Zinek: Studie z roku 1980 v "The Journal of Nutrition" ukazuje, že zinek je důležitý pro syntézu kolagenu.
 11. Měď: Výzkum publikovaný v "Connective Tissue Research" v roce 1992 uvádí, že měď je nezbytná pro enzym lysyloxidázu, který je klíčový pro tvorbu kolagenu a elastinu.
 12. Kyselina hyaluronová: Studie z roku 2014 z "The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology" uvádí, že kyselina hyaluronová může podporovat tvorbu a udržení kolagenu.
 13. Papakonstantinou, E., Roth, M., & Karakiulakis, G. (2012). Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermato-endocrinology, 4(3), 253–258. https://doi.org/10.4161/derm.21923
 14. Mukherjee, S., Date, A., Patravale, V., Korting, H. C., Roeder, A., & Weindl, G. (2006). Retinoids in the treatment of skin aging: an overview of clinical efficacy and safety. Clinical interventions in aging, 1(4), 327–348. https://doi.org/10.2147/ciia.2006.1.4.327
 15. Rizvi, S., Raza, S. T., Ahmed, F., Ahmad, A., Abbas, S., & Mahdi, F. (2014). The role of vitamin e in human health and some diseases. Sultan Qaboos University medical journal, 14(2), e157–e165. https://doi.org/10.12816/0004141
 16. Patel, D. P., Swink, S. M., & Castelo-Soccio, L. (2017). A Review of the Use of Biotin for Hair Loss. Skin Appendage Disorders, 3(3), 166–169. https://doi.org/10.1159/000462981
 17. Buonocore, D., Lazzeretti, A., Tocabens, P., Nobile, V., Cestone, E., Santin, G., Bottone, M. G., Marzatico, F. (2012). Resveratrol-procyanidin blend: nutraceutical and antiaging efficacy evaluated in a placebo-controlled, double-blind study. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology, 5, 159–165. https://doi.org/10.2147/CCID.S35706
 18. Nimni, M. E., Han, B., & Cordoba, F. (2007). Are we getting enough sulfur in our diet?. Nutrition & Metabolism, 4, 24. https://doi.org/10.1186/1743-7075-4-24
 19. Beer, C., Wood, S., Veghte, R. H. (2014). A Clinical Trial to Investigate the Effect of Cynatine HNS on Hair and Nail Parameters. The Scientific World Journal, 2014, 641723. https://doi.org/10.1155/2014/641723