Kyselina hyaluronová – jaký je rozdíl mezi vysokomolekulární a nízkomolekulární?

Kyselina hyaluronová je složkou, se kterou se velmi často setkáte v řadě kosmetických přípravků. Může mít dvě formy – nízkomolekulární a vysokomolekulární. V čem se od sebe liší? Která z nich je pro vás lepší? A kterou byste měla ve své kosmetice vyhledávat?

Co je kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová patří mezi glykosaminoglykany. Charakteristická je pro ni vysoká molekulová hmotnost.

Jde o látku, která se přirozeně nachází v lidském těle, konkrétně jde o jednu z hlavních složek mezibuněčné hmoty. Přesněji byste ji našla v očích, v pojivové tkáni a také v kůži. Největší množství kyseliny hyaluronové obsahuje oční sklivec.

Co dělá kyselina hyaluronová v těle?

Kyselina hyaluronová má v těle primární úkol - zadržuje vodu. Tím se stará o hydrataci těchto tkání. Je schopná na sebe vázat až tisícinásobek své hmotnosti

Zajišťuje tedy lepší hojení ran, mladistvý vzhled pokožky, ale také posiluje její vlastní ochrannou bariéru, kterou si umí udržet skutečně pouze kvalitně hydratovaná kůže.

S věkem kyseliny hyaluronové v pokožce ubývá

S věkem však dochází k jejímu přirozenému úbytku v organismu. To vede k ochabnutí a snížení pružnosti pokožky, vzniku vrásek a dalším obtížím. Příčinou tohoto stavu může být snížení hormonální aktivity i nedostatek vitamínů a minerálů.

Jaký je rozdíl mezi vysokomolekulární a nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou?

Kyselina hyaluronová se navíc dělí na dva typy: vysokomolekulární a nízkomolekulární.

A jaký je mezi nimi rozdíl? Prakticky můžeme říct, že nízkomolekulární nebo vysokomolekulární kyselina hyaluronová se odlišným způsobem vstřebávají do pokožky. A to právě vlivem velikosti molekul.

Nízkomolekulární kyselina hyaluronová

Zjednodušeně řečeno tak lze tvrdit, že nízkomolekulární typ snáze proniká díky menší velikosti molekul do hlubších vrstev kůže. Výsledný efekt je proto výraznější. Konkrétně zůstaneme-li u působení na pleť, kyselina hyaluronová s nízkomolekulární hmotností je schopna vyplnit i hlubší vrásky.

Vysokomolekulární kyselina hyaluronová

Vysokomolekulární typ není však svými schopnostmi „horší“. Zůstává sice na povrchu pokožky, to ale naopak vede k vytvoření filmu chránícího před škodlivinami z vnějšího prostředí. Její molekuly jsou cca 40x větší než u nízkomolekulárního typu.

Proč se kyselina hyaluronová používá hlavně v kosmetice?

Jak již bylo řečeno, kyselinu hyaluronovou je potřeba jednoduše v čase do organismu doplňovat. Je možné ji užívat v tabletách, ale také dodávat ve formě krémů, sér či v našem případě sprchových gelů. Specifickým případem užívání jsou oční kapky nebo injekce.

Vynikající vliv kyseliny hyaluronové na pleť nejprve objevila plastická chirurgie, která s ní léčila popáleniny. V čase plastičtí chirurgové dále pochopili, že je možné s pomocí této látky také účinně zvětšovat rty. A odborníci nyní zkoumají, jaký vliv má kyselina hyaluronová na vlasy a na nehty.

V současnosti se s touto složkou běžně setkáte v široké škále kosmetických preparátů. Přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové má smysl používat jako prevenci stárnutí dokonce už kolem 20. roku věku.

Vyzkoušejte sprchové gely s kyselinou hyaluronovou

Chcete svou pokožku skutečně důsledně chránit před nežádoucím působením rychle ubíhajícího času? Vyzkoušejte sprchové gely WETYZO. Přípravky obsahují právě nízkomolekulární kyselinu hyaluronovou. Díky tomu brání nadměrnému vysušování kůže, udržují ji hydratovanou, a tedy hebkou a vláčnou. Gely obsahují pouze přírodní mycí složky. Jsou dermatologicky testovány a jsou vhodné dokonce i pro velice citlivou, atopickou či ekzematickou pokožku.