Jaký je vliv kolagenu na trávicí systém a zdraví střev?

Úvod

Kolagen je bílkovina, která tvoří základní stavební prvek v našem těle. Je hlavním složkou pojivových tkání, jako jsou kosti, chrupavky, šlachy, vazy a kůže. V posledních letech se stále více zjišťuje, že kolagen má také klíčovou roli v trávicím systému a zdraví střev. V tomto článku se podíváme na vliv kolagenu na trávicí systém, jeho možné přínosy a jak ho můžeme získat.

 1. Kolagen a trávicí systém

Kolagen je důležitým stavebním prvkem trávicího traktu. Tvoří ochrannou vrstvu v trávicím traktu, která zabraňuje pronikání nežádoucích látek, jako jsou patogeny, do těla. Když je hladina kolagenu v trávicím systému nízká, může dojít k oslabení této bariéry, což vede k zánětlivým onemocněním střev.

 1. Kolagen a zdraví střev

Zdraví střev je klíčové pro celkové zdraví a pohodu člověka. Střeva hrají zásadní roli při trávení potravy, vstřebávání živin a regulaci imunitního systému. Některé studie naznačují, že kolagen může mít pozitivní vliv na zdraví střev a pomáhat při řešení následujících problémů:

 • Zánětlivá onemocnění střev: Kolagen může pomoci snižovat zánět a podporovat hojení střevní tkáně, což je důležité při léčbě zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida.
 • Syndrom propustného střeva: Kolagen může posílit střevní bariéru a tak snižovat průnik toxinů a patogenů do těla, čímž napomáhá zlepšení syndromu propustného střeva.
 • Regenerace střevní sliznice: Kolagen je důležitý pro obnovu a udržení zdravé střevní sliznice, která je nezbytná pro správnou funkci trávicího systému.
 1. Zdroje kolagenu

Kolagen můžeme získat ze stravy nebo doplňků stravy. Některé ze zdrojů kolagenu ve stravě zahrnují:

 • Kostní vývar: Tento výživný vývar se získává vařením kostí a šlach zvířat, čímž se uvolňuje kolagen a další živiny. Kostní vývar můžete přidat do polévek, omáček nebo jej pít samostatně.
 • Ryby a mořské plody: Losos, tuňák, treska a další ryby, stejně jako krevety a další mořské plody, jsou bohatým zdrojem kolagenu a dalších živin.
 • Želatina: Želatina je zpracovaná forma kolagenu, která se získává z kůže a kostí zvířat. Můžete ji použít jako přísadu do dezertů, pečiva nebo smoothie.

Kromě přirozených zdrojů kolagenu ve stravě můžete také uvažovat o doplňcích stravy obsahujících kolagen. Tyto doplňky se obvykle vyrábějí z hydrolyzovaného kolagenu, což je kolagen, který byl rozložen na menší peptidy, což usnadňuje jeho vstřebávání tělem.

 1. Doporučení pro začlenění kolagenu do stravy

Aby byl kolagen účinný a měl pozitivní vliv na trávicí systém a zdraví střev, je důležité dodržovat následující doporučení:

 • Vyberte kvalitní zdroje kolagenu, jako jsou bio potraviny, a ujistěte se, že pocházejí z udržitelných zdrojů.
 • Zkombinujte kolagen s vitamínem C, který je nezbytný pro syntézu kolagenu v těle.
 • Uvažujte o doplňcích stravy s kolagenem, pokud máte potíže se získáváním dostatečného množství kolagenu ze stravy.

Závěr

Kolagen hraje důležitou roli v trávicím systému a zdraví střev. Může pomoci snižovat záněty, posilovat střevní bariéru a podporovat regeneraci střevní sliznice. Pro zajištění dostatečného příjmu kolagenu je důležité zařadit do stravy potraviny bohaté na kolagen, jako jsou kostní vývar, ryby a želatina, nebo uvažovat o doplňcích stravy s kolagenem. Dodržováním těchto doporučení můžete podpořit zdraví.